Trénujte paměť

Procvičujte své mentální schopnosti. Zvládnete to sami, bez trenéra a bez ohledu na momentální zdravotní stav. Paměť je třeba trénovat po celý život, ve stáří je to nutnost.

Zapomínání je v životě běžný jev a není třeba se kvůli němu příliš znepokojovat. Problém nastává ve chvíli, kdy se k němu přidají ještě další příznaky, jako například porucha orientace, kdy třeba člověk zabloudí nebo se ztratí na známém místě. V takovou chvíli bychom měli vyhledat odbornou pomoc. Můžeme se obrátit na neurologa, na geriatra nebo na praktického lékaře, který by nám měl doporučit, koho dále kontaktovat.

Starší lidé, zejména ti, kteří prodělali nějaké akutní onemocnění nebo byli delší dobu v nemocnici upoutaní na lůžko, většinou rychle ztrácejí mentální schopnosti. Nejčastěji mizí paměť, orientace a také poznávací a organizační schopnosti. V takovém případě je potřeba tzv. kognitivní trénink neboli odborně vedené procvičování mozkových schopností.

„Paměť můžeme trénovat naprosto na čemkoli. Můžeme vyjít třeba ze svých zájmů a koníčků, ať už je to čtení, historie, ale klidně i sport. Můžete si třeba zkusit vzpomenout, kdo z našich reprezentantů vyhrál medaili na poslední olympiádě,“ říká Mgr. Kvetoslava Hošková z Oddělení geriatrie a následné péče pražské Thomayerovy nemocnice.

Poslechněte si pár dobrých tipů a zkušeností

Na životním stylu závisí, jakou máme ve stáří paměť. Jak aktivní jsme vedli život, jakou jsme měli práci, jaké jsme měli zájmy a koníčky. Záleží i na tom, zda jsme byli obklopeni rodinou a přáteli, se kterými jsme si mohli povídat, vyprávět si, vzpomínat.

Svoji paměť můžeme podpořit i jinak. Třeba ve chvíli, kdy začínáme cítit, že už není tak skvělá, jako dřív.

„V dnešní době existují kurzy, které se zabývají nejrůznějšími technikami na podporu paměti – od zvyšování mozkové kapacity až po různé mnemotechnické pomůcky. Záleží jen na tom, jak chce člověk svoji paměť trénovat,“ popisuje geriatrička.

Přečtěte si další povídání o tréninku paměti v internetovém magazínu Ženy pro ženy. Na závěr si můžete udělat malý testík.