Rady a návody k cvičení po zlomenině stehenní kosti

Zlomenina stehenní kosti je i přes pokroky v medicíně vážnou událostí v životě pacienta, kterou je třeba nepodceňovat. Celková doba rekonvalescence se pohybuje kolem jednoho roku a postižený je více či méně odkázán na pomoc druhé osoby.

Zlomeniny krčku stehenní kosti jsou podle okolností, věku a celkového stavu pacienta řešeny většinou chirurgicky a to osteosyntézou, implantací totální endoprotézy nebo cervikokapitální endoprotézy. Která z variant byla zvolena právě u Vás se dovíte od Vašeho ošetřujícího lékaře, nebo fyzioterapeuta. Kromě informace o typu náhrady jsou pro Vás podstatné zakázané pohyby a míra zátěže.

Stáhněte si Rady a návody k cvičení po zlomenině stehenní kosti jako letáček k vytisknutí (PDF; 4,04 MB).

  • Jednoduchá cvičení, které může pacient provádět sám.
  • Podívejte se na video na konci tohoto článku.

 

Jednou z nejvýznamnějších složek léčby zlomeniny je pohybová rehabilitace

Cvičení započíněte mačkáním, krčením a točením rukou v zápěstích a nohou v kotnících. Jedná se o prvky cévní gymnastiky, které urychlí rozproudění krve a připraví tělo na zátěž. Během období, kdy více ležíte, než sedíte a chodíte nácvičujte dýchání do břicha a dýchání se souhybem rukou. Jsou to prvky dechové gymnastiky, které výrazně snižují riziko vzniku zápalu plic a jiných onemocnění dechové soustavy. Tyto cviky opakujte aspoň jednou denně minimálně po dobu hospitalizace v nemocnici.

Po přípravě organismu na zátěž následuje navýšování svalové síly. Posilujte s gumeným pásem jak paže, které musí nést větší tíž, než před úrazem, tak zdravou nohu. Soustřeďte se na plynulé provedení všech cviků a rovněž na plynulost dechu během cvičení. Nádech je před započetím pohybu proti odporu, výdech na konci pohybu.

 

Operovaná dolní končetina bývá často bolestivá. Její svalovou sílu udržujte napínaním svalstva. V leže na zádech se nadechněte a zatlačte koleno do matrace. Snažte se přitom natáhnout celou končetinu do délky. S výdechem následně svalstvo uvolněte. Cvik bude účinnější, pokud si pod koleno podložíte overball či stočený ručník.

 

 

  • Rozsah pohybu navýšíte za dopomoci obinadla, kterým si chodidlo přitahujte.
  • V leže pokrčte operovanou dolní končetinu nejvíc jak Vám to bolest dovoluje.
  • V tomto místě se zhluboka nadechněte a s výdechem dotáhněte ještě o kousek dál.
  • Kyčelní a kolenní kloub by během několika dnů měli být rozcvičeny do pravého úhlu.
  • Buďte důslední a držte končetinu kolmo na rovinu lůžka, je to nezbytné pro snížení rizika komplikací jakými jsou zvýšená bolest a vykloubení.

 

Včasná vertikalizace do sedu a stoje je snahou každého pacienta. Během posazování si vložte mezi kolena polštář. Zajistíte tak operovanou nohu proti vykloubení a snížíte bolest. Pomalu se otočte nabok, přičemž se přidržujte lůžka. Spodní ruku si podložte pod hlavu, vrchní pokrčte v lokti a pomalu se jimi vytláčejte do sedu.

 

Během sedu je nevyhnutné mít chodidlo operované nohy položené na podlaze, nebo schůdku. Zabráníte tím otékání a zvýšené bolestivosti.

 

Častou komplikací po zlomenině stehení kosti je vytáčení celé dolní končetiny do vnější strany a tím dochází k posunu osy chodidla a zkrácení končetiny. Následkem je špatná chůze a zvýšené riziko pádu. Odsuňte si proto v sedu u jídla chodidlem zdravé nohy, chodidlo operované nohy a přitáhněte kolena k sobě.

 

Samotné postavení procvičujte pouze pod dohledem a za dopomoci fyzioterapeuta. K postavení se využívá
předloketního chodítka, čtyřbodového chodítka, podpažních berlí, nebo francouzských holí. Volba pomůcky
se odvíjí od průběhu hospitalizace, spolupráce a zdravotného stavu pacienta.

Všeobecný průběh rehabilitace je rozdělen do tří fází:

Během první fáze probíhá nácvik třídobé chůze ve smyslu vysunete chodítko, nebo hole, následně přenesete
tíž do rukou a přisunete operovanou dolní končetinu a na závěr uděláte krok zdravou končetinou. Hole pokládejte na šíri ramen a kroky nedělejte dlouhé aby jste neuklouzli.

 

Během nácviku chůze do schodů platí pravidlo: Když jedete směrem dolů, vyložíte první berle, pak přisunete operovanou dolní končetinu a závěrem uděláte krok zdravou dolní končetinou.

 

Ve směru nahoru naopak prvně vykročíte zdravou dolní končetinou, pak uděláte krok operovanou končetin ou a na závěr přisunete berle.

 

Druhá fáze se liší postuným našlapováním na operovanou dolní končetinu. Rozsah pohybu navýšíte cvičením na rotopedu s minimální zátěží.

Během třetí fáze se učíte přirozenou chůzi s pomůckou a navyšujete svalovou sílu. Za pomoci fyzioterapeuta nacvičujete rovněž přesuny na toaletní křeslo, invalidní vozík, židli a překračování prahů. I po propuštění do domácího prostředí používejte hůlku! Protože hůlku, která Vás v nevhodné situaci ohrožuje můžete kdykoli pustit z ruky. Avšak pokud vznikne situace, kdy potřebujete hůlku a nevzali jste si ji, najdete ji po ruce jen stěží.

Mnoho zlomenin vzniká pro podceňování významu oporné pomůcky během chůze. Přitom chodit s hůlkou není žádná ostuda a často tím snížíte bolestivost páteře a nosních kloubů. Stejně tak navýšíte výdrž a radost z pohybu. Vhodným doplňkem na procházky jsou trekingové hůlky. Rovněž důležitý je nácvik obouvání ponožky za pomoci ručníku, nazouvání boty za pomoci dlouhé lžíce, oblékání kalhot a spodního prádla za pomocí berlí.

 

Osobní hygiena

Nejlepší je sprchový kout opatřený madlem a protiskluzovou podložkou. Koupelnu s vanou je vhodné doplnit sedátkem do vany, madlem,protiskluzovou podložkou a mycí houbou na dlouhém držadle. Rovněž na toaletu je vhodné umístit madlo.

Jízda v dopravních prostředcích

Jezdit jako spolujezdec může pacient prakticky od propuštění z nemocnice, ovšem s opatrností při nastupování a vystupování. Vhodná jsou zvýšená sedadla nebo polštář na sedadle. Je možno nastupovat s nataženou operovanou končetinou a potom se přetočit dopředu nebo sedět například na zadním sedadle. Řízení automobilu lze doporučit nejdříve 3 měsíce po výkonu.

V hromadných dopravních prostředcích je lépe si sednout nebo se pevně držet. Pozor na rotace kolem tyče.

 

Stáhněte si Rady a návody k cvičení po zlomenině stehenní kosti jako letáček k vytisknutí (PDF; 4,04 MB).

  • Jednoduchá cvičení, které může pacient provádět sám.